EK rozdelí na výskumné projekty 8,1 miliardy eur, uchádzať sa môžu aj Slováci

09.07.2012 Celý región

Bratislava 9. júla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oznámila doteraz vôbec najväčší súbor výziev na predloženie návrhov v oblasti výskumu v rámci siedmeho rámcového programu (FP7). Na podporu projektov a myšlienok je určených spolu 8,1 miliardy eur, ktoré budú rozdelené v roku 2013.

Tieto financie sú určené pre excelentný výskum a inovácie. Ich príjemcami môžu byť univerzity, výskumné organizácie, samosprávy, veľké priemyselné firmy, malé a stredné podniky, ale tiež finančné inštitúcie. "Excelentný výskum je ten najlepší, prvotriedny výskum, na európskej úrovni. Sú to tie najlepšie myšlienky, najlepšie výskumné tímy, najlepší pracovníci a projekty. Je to to excelentné, čo Európa má," priblížila Rita Lečbychová z generálneho riaditeľstva Európskej komisie (EK) pre výskum a inovácie.

Slovensko je v súčasnosti v rebríčku príspevkov EK na výskumníka na chvoste EÚ. Z celkového počtu uchádzačov uspeje zhruba každý piaty, navyše, počet predkladaných žiadostí od roku 2007 má klesajúci trend. Podľa národného koordinátora FP7 Stanislava Sipka to však neodráža skutočný stav slovenskej vedeckej obce. "Úroveň nízkeho čerpania nie je v tom, že by sme nemali kvalitných vedcov. Je to v tom, že tu chýba systémovejšia podpora zo strany štátu, je tu vysoká administratívna náročnosť domácich vecí a tá infraštruktúra a moderné prístrojové zázemie jednoducho musia byť prioritou," vysvetlil. Slovensko má podľa neho potenciál uspieť pri čerpaní peňazí napríklad v rámci výziev, ktoré sa týkajú informačných a telekomunikačných technológií, či oblasti energetiky.

Napriek nepriaznivému celkovému vývoju, Slovensko má aj príklady úspešných žiadateľov. Takým je napríklad projekt Biobroom Petra Tótha zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, zameraný na biologickú reguláciu záraz. Ten tvrdí, že podmienkou úspechu sú nielen publikácie ale aj zrozumiteľnosť a stručnosť pri predkladaní žiadostí. "Chcem určite odporučiť uchádzačom dávať do projektov prelomové témy," poznamenal Tóth.

Rámcový program FP7 určený pre výskum a inovácie s celkovým rozpočtom 55 miliárd eur začal v roku 2007. Doteraz z neho získalo podporu asi 19.000 projektov, do ktorých bolo zapojených okolo 79.000 účastníkov.
 

Vyberte región